Oceń: (0) (0)

mlody8505

, 2008-05-29 23:33:26, 1 odp
Tematy: silnika

Jak sie dobiera silniki do samochodów?

Zasady dobierania silnika w zależności od przeznaczenia samochodu?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (1) (0)

SpeedR 2008-07-22 10:39:12

Witam,


aby odpowiedzieć w sposób wyczerpujący na to pytanie należało by napisać książkę zawierającą charakterystyki silników i ich możliwe przeznaczenie w konkretnych warunkach w odniesieniu do szerokopojętego rynku motoryzacyjnego.


Z całą pewnością występuje cały szereg zależności wg których producenci pojazdów dobierają konkretne typy jednostek napędowych do produkowanych przez siebie pojazdów.


Z jednej strony jest to przeznaczenie samochodu do wykorzystywania we właściwych dla niego warunkach, z drugiej zaś zasady jakimi powinna cechować się jednostka napędowa w celu najlepszego wykorzystania swojego potencjału w "czasie pracy" niezaleznie od tego czy mamy do czynienia z autem osobowym, przeznaczonym do transportu pasażerów zarówno w mieście jak i na trasie, czy też z pojazdem ciężarowym lub dostawczym, czy też np. sprzętem budowlanym.


Proszę też zauważyć, że istnieje wąska, można by wręcz rzec niszowa grupa pojazdów o których zwykło mówić się "... samochody bezkompromisowe", jak np. auta supersportowe.


Przechodząc do konkretów...


Najliczniejszą grupę samochodów, gdyż o nich będziemy tu rozmawiać stanową auta osobowe o charakterze uniwersalnym. Mowa tu o modelach dostępnych powszechnie w salonach sprzedaży, które muszą sprostać największej ilości niekiedy sprzecznych założeń. Uzyskiwanie dobrych przyśpieszeń, elastyczności, prędkości maksymalnej i komfortu jazdy przy jednoczesnej minimalizacji kosztów użytkowania w postaci niezbyt wysokiego zapotrzebowania na paliwo jak i wydłużonych okresach pomiędzy przeglądami eksploatacyjnymi.


Po przeciwnej stronie szali, ustawić możemy auta ciężarowe w przypadku których parametry takie jak prędkość maksymalna, czy doskonałe przyśpieszenia nie odgrywają kluczowej roli, a na plan pierwszej potrzeby wysuwa się uzyskanie wysokiego momentu obrotowego celem możliwości transportu ciężkich ładunków na dlugie dystanse, w szczególności na stosunkowo dalekie odległości. W ostatnim czasie producenci pojazdów ciężarowych bardzo dużo uwagi poświęcają też ograniczeniu zużycia paliwa oraz emisji szkodliwych związków do atmosfery.


Jeszcze innymi założeniami kierują się producenci samochodów sportowych i super sportowych. W tym przypadku pozwolić sobie mogą na produkcję bardzo mocnych silników, zużywających potężne ilości paliwa i budowanych z myślą zapewnienia ponadprzeciętnych osiągów. Często jednostki takie zapewniają minimalny komfort podczas tradycyjnej eksploatacji auta, chociażby z uwagi na konieczność poruszania się nimi przy wykorzystaniu bardzo wysokich obrotów, jednak jak napisałem na wstępie są to "pojazdy - zabawki", które cechuje bezkompromisowy charakter.


Oczywiście to co napisałem powyżej potraktować można jedynie celem wstępu do obszerniejszej wypowiedzi.


Mam jednak nadzieję, że pomogłem choć w niewielkim zakresie.


Pozdrawiam


Łukasz Bielakowski  

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Co to za wersja...

Autor: ~Dawid, Odpowiedzi: 1

Co to jest podtlenek...

Autor: robson757599, Odpowiedzi: 2

Ile wynosi akcyza na...

Autor: Miciek71, Odpowiedzi: 6

kiedys znalazlem...

Autor: przemek_amag, Odpowiedzi: 1