Fundusze parasolowe nie spełnią Twoich oczekiwań, gdyż w dalszym ciągu będziesz musiał samodzielnie podejmować decyzje, kiedy i do którego subfunduszu przenieść kapital, czyli jaką wybrać startegię inwestycyjną w danym czasie. Nie ma tu żadnego automatycznego mechanizmu, który pozwoliłby Ci nie myśleć o alokacji środków i zdać się w tym zakresie na fundusz.
Rzeczywiście trudno jest znaleźć w ofercie polskich funduszy taki, który aktywnie zmienia strukturę portfela inwestycyjnego (tzw. fundusz aktywnej alokacji). Pierwsze fundusze tego typu powstały już 6-7 lat temu, ale nie zdobyły zbyt dużych aktywów. Wiekszość z nich, jeśli nie wszystkie, zdążyły już zmienić swoją politykę inwestycyjną i przekształciły się w klasyczne fundusze o z góry ustalonych limitach inwestycyjnych. O porażce funduszy aktywnej alokacji przesądził brak zainteresowania ze strony klientów oraz - a może przede wszystkim - słabe wyniki inwestycyjne. Generalnie, fundusze te osiągały wyniki gorsze niż przeciętne fundusze zrównoważone czy stabilnego wzrostu.
Wszystkie fundusze posiadają możliwości zmiany zaangażowania w instumenty finansowe, w które inwestują, lecz zazwyczaj muszą spełniać wymogi określone przez widełki (np. 60-90 % portfela w akcjach, a reszta w obligacjach).
Nowoscia na polskim rynku są tzw. fundusze parasolowe, które wg mnie w najbliższym kilku miesiącach staną się hitem. Zostały one stworzone z myślą o długoterminowych inwestorach i pozwalają uzyskać znaczne korzyści podatkowe. Fundusz parasolowy pozwala indywidualnie dostosowywać strategię inwestycyjną do warunków rynkowych. Dzieje się to poprzez przenoszenie aktywów inwestora w ramach tzw. subfunduszy lokujących środki według różnych kluczy i narażonych na różny stopień ryzyka.
Przygotowuję właśnie szerszy artykuł na temat funduszy parasolowych, który ukaże się w najbliższym czasie na stronach poratlu Bankier.pl.
Tymczasem polecam zapoznanie się na przykład z ofertą ING TFI, które taki fundusz posiada w swojej ofercie.
Z mojej wiedzy wynika że żaden z funduszy nie trzyma zawsze takiego samego udziału procentowego w obligacjach bądź akcjach. Rynek jest zbyt zmienny a bankom zależy na osiągnieciu dużego zysku (większy zysk funduszu -> większy zysk banku)
Jeśli chodzi o właśnie takie fundusze to np na stronie http://www.pko.pl/ został przedstawiony fundusz akcji, w którym wahania udziału akcji w portfelu wynoszą od 60-100%
Proponuję aby sam Pan zadbał o odpowiednią dywersyfikację inwestycji, można to uczynić wybierając np 3 fundusze (najlepiej inwestujące w różny sposób). Jeśli któryś z nich zanotuje spadek to zapewne pokryją to zyski innych funduszy. Bardzo przydatne właśnie do takiej strategii inwestycji są usługi banków elektronicznych jak e-makler na mbank.pl
Tematy: wartość, krótko, sposób, istnieje
Pytania: << Poprzednie Następne >>