Oceń: (0) (0)

ŁukaszUTP

, 2007-12-08 16:32:29, 1 odp
Tematy: prowadzić

Czy własciciel zakladu stolarskiego moze spalaz wymienione odpady w celu ogrzewania swojego domu?

1. W zakładzie stolarskim powstają odpady o kodach 03 01 01 (0,9 Mg/rok), 03 01 05 (4,2 Mg/rok) oraz 03 01 04* (400 kg/rok). Czy właściciel zakładu może spalać wymienione odpady w celu ogrzewania własnego domu? Czy wymagane jest posiadanie pozwolenia na wytwarzanie odpadów?


 


2. W zakładzie stolarskim powstają odpady o kodach 03 01 01 (4 Mg/rok), 03 01 05 (4,2 Mg/rok) Czy właściciel zakładu może spalać wymienione odpady w celu ogrzewania własnego domu i czy musi prowadzić ewidencję wytwarzanych odpadów?


 

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

wilczynska 2007-12-27 20:58:31

Ad 1. Zgodnie z art. 17 ustawy o odpadach właściciel stolarni nie wymaga pozwolenia na wytwarzanie odpadów, ale wymaga:
- uzyskania decyzji zatwierdzającej program gospodarki odpadami niebezpiecznymi, bo  wytwarza odpady niebezpieczne w ilości 0,4 Mg/rok, a więc powyżej 0,1 Mg rocznie;
-  przedłożenia informacji o wytwarzanych odpadach innych niż niebezpieczne oraz o sposobach gospodarowania wytworzonymi odpadami, bo wytwarza odpady inne niż niebezpieczne w ilości 5,1 Mg/rok, a więc powyżej 5 Mg rocznie.
Jeżeli zakład nie prowadzi innych działalności, to organem ochrony środowiska właściwym do wydania decyzji i przyjęcia informacji jest Starosta.


Ad 2. Nie jest wymagane prowadzenie żadnej ewidencji, gdyż zgodnie z § 1 rozporządzenia ? Dz. U. Nr 152/2001 r., poz. 1735: ?Rodzaje i ilości odpadów wytwarzanych rocznie przez posiadacza odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów, zawiera załącznik do rozporządzenia.?, a w załączniku wymienione są m.in. odpady w ilości 10 Mg/rok:
- 03 01 01 - Odpady kory i korka,
- 03 01 05 - Trociny, wióry, ścinki, drewno, płyta wiórowa i fornir inne niż wymienione w 03 01 04.


Ad 1 i 2.
Zgodnie z rozporządzeniem ? Dz. U. Nr 75/2006 r., poz. 527 ? osobie fizycznej można przekazać do spalenia (a więc i na potrzeby ogrzania własnego domu właściciela stolarni) m.in. odpady:
- 03 01 01 - Odpady kory i korka,
- ex 03 01 05 - Trociny, wióry, ścinki, drewno inne niż wymienione w 03 01 04.


Uwaga.
Gdyby spalanie odpadów było dla potrzeb zakładu, to wymagane jest zezwolenie na taki odzysk odpadów i takie spalanie podlega przepisom dotyczącym termicznego przekształcania odpadów:


a) rozporządzenie ? Dz. U. Nr 37/2002 r., poz. 339 + zmiana (Dz. U. Nr 1/2004 r., poz. 2),
b) rozporządzenie ? Dz. U. Nr 260/2005 r., poz. 2181, ze zm.


Oba rozporządzenia uważają jednak, że przepisów do termicznego przekształcania odpadów nie stosuje się m.in. do:
- korka,
-  drewna, z wyjątkiem drewna zanieczyszczonego impregnatami i powłokami ochronnymi, które mogą zawierać związki chlorowcoorganiczne lub metale ciężkie, oraz drewna pochodzącego z odpadów budowlanych lub z rozbiórki.
Na pewno więc obu rozporządzeń nie stosuje się do odpadów 03 01 01 i ex 03 01 05 (trociny, wióry, ścinki, drewno inne niż wymienione 03 04 04), ale przepisy te dotyczą spalania odpadów niebezpiecznych 03 01 04* i mogą dotyczyć spalania odpadów ex 03 01 05 (płyta wiórowa i fornir).

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Blagam was o pomoc...

Autor: ZakochanaNaMaxa, Odpowiedzi: 7

Sąsiad wyciął drzewa...

Autor: McCubeo, Odpowiedzi: 2

Czy możliwe jest...

Autor: Bozena, Odpowiedzi: 1

Czy dodanie do...

Autor: jaworka4, Odpowiedzi: 1

Czy wpis do rejestru...

Autor: AM, Odpowiedzi: 1