Oceń: (0) (0)

kaira

, 2006-08-02 15:23:41, 5 odp
Tematy: wartości, przyjąć

System motywacyjny wynagradzania pracowników poprzez ich wartość dodaną.

Mój szef ma w planach stworzyć system wynagradzania premiowego opartego na wartości dodanej pracownika. Nie rozumiem tego. Jakie mierniki przyjąć przy ocenie tejże wartości?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

~Qwe 2012-12-06 18:17:37

Dobrym pomysłem będzie tutaj wykorzystanie tzw. ankiety pracowniczej, która pozwoli pracodawcy na ustalenie dokładnych mierników zadowolenia pracowników, tego czego od niego wymagają etc. dzięki czemu będzie on wiedział w jaki sposób powinien ich nagradzać. Takie testy można znaleźć tutaj:

http://www.tomastest.eu/

Oceń: (0) (0)

witold 2006-08-16 23:43:01

Mam jeszcze jedno skojarzenie z pytaniem - być może szef ma też na myśli wykorzystanie metody "gainsharingu". Jest to uzależnianie wypłaty premii od udziału pracownika (wkładu w wypracowanie) w wytworzeniu zysku. Czynniki mogą być ilościowe (np dla działu sprzedaży) lub jakościowe, albo mieszane (wzrost produktywności, spadek reklamacji, wzrost satysfakcji klientów). Czynniki brane pod uwagę dla danego pracownika są tymi, na które ma on realny wpływ. Powinny być to czynniki kluczowe w aspekcie krótkoterminowym (bieżace zyski operacyjne przedsiębiorstwa) i długofalowym (zgodne ze strategią rozwoju firmy).

Oceń: (0) (0)

witold 2006-08-16 22:41:18

Bardzo podoba mi sie odpowiedź pan Piotra Michalaka, dorzucę kilka słów.


Wartość dodana nie została nigdzie precyzyjnie określona - od decyzji zarządu firmy zależy precyzyjne określenie tych elementów, które zostaną uznane za wartośc dodaną. Dobrze będzie, jeżeli zostaną one jeszcze owartościowane (np. system punktowy), żeby każdy pracownik wiedział jaką wytworzona przez niego wartość dodana ma wartość w wymiarze pieniężnym jako premia.


Wartościami może być wszystko, co można przeliczyć na konkretne zyski dla przedsiębiorstwa (nawet "zaraźliwe" dla innych zaangażowanie w pracę).


Generalnie pomysł kierownictwa firmy, aby wprowadzić taki system motywacyjny jest dobry i dla firmy i dla pracownika- pod jednym warunkiem: system musi być prosty, zrozumiały i wyliczalny dla każdego.


Na bardziej precyzyjną odpowiedź brak konkretnych danych w pytaniu.

Oceń: (0) (0)

Jotgie 2006-08-12 20:13:20

...albo sympatii kierownika w stosunku do pracowników. U mnie w firmie próbowano wprowadzać różne metody "podbijania" wynagrodzenia (bo do tego się to sprowadza). Według mnie nie ma innej motywacji niż ta: PRACOWANIK ZARABIA WIĘCEJ NIŻ W INNEJ FIRMIE NA PORÓWNYWALNYM STANOWISKU, A KIEROWNIK W ZWIĄZKU Z TYM WIĘCEJ OD NIEGO WYMAGA.
Jest to - niestety - bardzo trudna do wykonania w rzeczywistości metoda! U mnie w firmnie akurat od 1 sierpnia udało się ją wprowadzić! Jaki komfort dla mnie!!! (kierownika).

Oceń: (0) (0)

Piotr R. Michalak 2006-08-05 10:38:52

Wartość dodana co innego oznacza w różnych dziedzinach biznesu.W kontekście Twojej sytuacji, wartość dodana najprawdopodobniej oznacza
przychód wygenerowany przez pracownika. Czyli premia zależna jest od
sprzedaży wygenerowanej przez pracownika -- czysta prowizja.Jest druga możliwość. Wartość dodana to mogą być np. pomysły
pracownika, jego wkład w rozwój firmy, jego zaangażowanie, ilość pracy
wykonanej ponad program i multum innych czynników. Nie wiem jaki zawód
wykonujesz. Tego rodzaju wartość dodana może być ciężka do wyceny i
trudno określić na jakiej podstawie miałaby być tu przyznawana premia.
Możliwości znowu jest wiele, np. może to być dodatkowe 1000 zł dla
dwóch najbardziej zaangażowanych pracowników w zespole, wybieranych
przez kierownika na podstawie pewnych spisanych, mierzalnych lub
niemierzalnych kryteriów.


Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Jak wysłąć maila z...

Autor: cheater80, Odpowiedzi: 4

Jaki jest najlepszy...

Autor: kasia, Odpowiedzi: 2

konserwacja drewna

Autor: mrkwrobel, Odpowiedzi: 1

czy korzystniej jest...

Autor: mirabelk, Odpowiedzi: 1

Dlaczego są usuwane w...

Autor: Jotgie, Odpowiedzi: 1