Oceń: (0) (0)

KrzysztofMoskal

, 2010-02-13 18:35:07, 2 odp
Tematy: co to jestzorzapolarna

Co to jest zorza polarna?

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

DaNio 2010-02-18 15:01:35

Zorza polarna – zjawisko świetlne obserwowane na wysokich szerokościach geograficznych, występuje głównie za kołem podbiegunowym, chociaż w sprzyjających warunkach bywa widoczna nawet w okolicach 50. równoleżnika. Zdarza się, że zorze polarne obserwowane są nawet w krajach śródziemnomorskich.

Powstawanie zjawiska związane jest z przepływem prądu w jonosferze na wysokości około 100 km ponad powierzchnią Ziemi w obszarze przenikania pasów radiacyjnych i atmosfery ziemskiej.

Podczas rozbłysków Słońce emituje protony o energiach do 1 GeV oraz elektrony o kilka rzędów wielkości mniejszej energii, co wynika z mniejszej masy spoczynkowej tych cząstek. Cząstki te są w większości odchylane przez ziemskie pole magnetyczne. Pułapkowane przez ziemską magnetosferę poruszają się po torze helisy wzdłuż linii pola magnetycznego łączących obydwa ziemskie bieguny magnetyczne powodując wzbudzenia atomów w obszarze polarnym, a skutkiem tego świecenie zorzowe.

P.S. Wystarczy poszukać w googlach ;]

Buty 11 minut temu

Zobacz też: Które kozaki lepsze...?
Oceń: (0) (0)

KrzysztofMoskal 2010-02-18 11:59:06

Zorz polarna jest siła pola elektromagnetycznego Ziemii razy wiatr słoneczny(skodliwe promieniowanie słoneczne pole elektromagnetyczne Ziemii zatrzymuje to promieniowanie.)

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Parę zadań z procentów.

Autor: ~Nutrol, Odpowiedzi: 1

kto obliczy?

Autor: andzix6, Odpowiedzi: 1

Jak obliczyć pole...

Autor: ~czarna, Odpowiedzi: 2

Jak zrobić te...

Autor: yakuzaki222, Odpowiedzi: 3