Oceń: (0) (0)

ks50

, 2007-01-06 22:43:18, 1 odp
Tematy: powróci, budynek, podatek, jeszcze

Czy zaplacę podatek od darowizny?

Czy zapłacę podatek od darowizny  nowobudowanego budynku po działalność gospodarczą , który to budynek chce mi przekazać brat mieszkający i pracujący w Londynie.


Brat po stwierdzeniu, że nie powróci do kraju, bynajmniej przez najblisze lata . Stojący budynek tylko zniszczeje chce mi przepisać  jako darowiznę, czy zapłacę podatek od tej nieruchomości. Jak będzie lepiej czy owy budynek przepisać jako budowę czy  ma oddać do użytku i wtedy przekazać jako darowizna - budynek jest jeszcze nie oddany do użytku na ukończeniu budowa, jest jego własnością . Ile będzie kosztować owe przepisanie notarjalne.

Odpowiedzi udzielone na to pytanie

5 minut temu


Oceń: (0) (0)

jessicaalba 2007-01-09 19:07:07

Darowizna od brata podlega zwolnieniu od podatku od darowizn. Warunkiem jest oczywiście to, byś Ty miał polskie obywatelstwo. Teoretycznie powinno to być też zgłoszone do Urzędu Podatkowego, ale ponieważ darowizna będzie w formie aktu notarialnego, więc ten obowiązek zgłoszenia do Urzędu nie musi być spełniony.
Podstawa:
Ustawa z 16 listopada 2006 o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn - Art. 1 pkt. 3c oraz pkt 4
Zmiana dotyczyła Ustawy. z 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn.
Cytaty z ustawy z 16 listopada 2006:

Art. 1 pkt. 3c:
"Zwolnienie (...) stosuje się, jeżeli w chwili nabycia nabywca posiadał obywatelstwo polskie"
Art. 1 pkt. 4:
"(...)Zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez (...) rodzeństwo (...)"
"(...)Obowiązek zgłoszenia (do U.Skarb.) nie obejmuje przypadków, gdy (...) nabycie następuje w formie aktu notarialnego."
Wg mnie bardziej opłacalne jest nabycie darowizny w trakcie budowy, a nie po jej zakończeniu.
Natomiast jeśli chodzi o opłaty notarialne, to podaję (tylko dla przybliżonej orientacji) te, które obowiązywały w grudniu 2006 (a więc przed wejściem w życie w/w ustawy)
Jeśli wartość umowy wynosi:
? do 3 tys. zł - zapłacisz notariuszowi 100 zł
? od 3 tys. zł do 10 tys. zł - od pierwszych 3 tys. zł zapłacisz 100 zł, od nadwyżki zaś 3 proc.
? od 10 tys. zł do 30 tys. zł - od pierwszych 10 tys. zł zapłacisz 310 zł, od nadwyżki 2 proc.
? do 60 tys. zł - od pierwszych 30 tys. zł zapłacisz 710 zł, a od nadwyżki 1 proc. //
? od 60 tys. zł do 1 mln zł - od pierwszych 60 tys. zł płacisz 1010 zł, a od nadwyżki - 0,5 proc.
**+ VAT**

Zgłoś nadużycie

Dodaj odpowiedź do pytania

Teraz bez logowania

Zadaj własne pytanie

Teraz bez logowania

Inne pytania z tej kategorii

Grudzień też??

Autor: ~Adamus, Odpowiedzi: 3

Czy nalezy sie...

Autor: kry83sti, Odpowiedzi: 1

Czy należy się...

Autor: Marcin30, Odpowiedzi: 2

wystawienie weksla...

Autor: Robert750, Odpowiedzi: 1

Linki